HTML

Friss topikok

Alapvető böjti ételünk a tészta

2013.03.28. 17:24 :: tesztavilag

Szerzők:

Vági Zsolt és Kiss Anna dietetikusok

Nemzetközi Táplálkozáskutató Intézet

A húsvét nemcsak a kereszténység, hanem egyben a tavasz legnagyobb gasztronómiai ünnepe is. Az ünnepkör kialakulása óta megszámlálhatatlan étkezéshez és ételkészítéshez fűződő hagyomány is kötődött hozzá, melyek a Nagyböjti időszak elején, húsvét vasárnapja előtt hat héttel kezdődnek el. A Nagyböjt többek között vallási és egészségi okok végett alakult ki, egyrészt önfegyelemre és lemondásra tanít, másrészt szervezetünk gyógyításában is fontos szerepet játszik. A hagyomány mellett fontos, hogy a korszerű és egészséges táplálkozás elveire is figyeljünk, ízlésünknek, igényeinknek és pénztárcánknak megfelelően válogatva.

A húsvéti böjt hamvazószerdától húsvét vasárnapig tart. Szinte minden vallásban fontos szerepet tölt be, a buddhisták és a muzulmánok körében teljes lemondást igényel, rendszeres vagy többszörös „koplalást” javasol. A katolikus egyház Nagypéntekre ír elő kötelező böjtöt, a Nagyböjt többi napján a hívőkre bízza a lemondás idejét, mennyiségét és mivoltát. A böjt nem fogyókúrás program, nem jelent teljes lemondást, célja nem az éhezés, hanem a fizikai és szellemi megtisztulás. Napjainkban viszont sokan inkább fogyás, illetve méregtelenítés céljából kezdenek bele a böjtölésbe. Minden böjt során tartózkodni kell a feldolgozott, finomított élelmiszerektől, a húsoktól, és az állati eredetű fehérjéket tartalmazó élelmiszerektől, valamint a zsírban sült ételek is kerülendőek. Egyes kúrák teljes ideje alatt tiltott a szilárd táplálék bevitele a szervezet tehermentesítésének céljából. A böjtölés egyik leginkább bevált módja a kizárólagos folyadékbevitel, amit léböjtnek nevezünk. A léböjtnek számos fajtája van, lehet napszakos, heti egy napos, három-négy napos, vagy akár 10 napos is, melyek különböző mértékű testtömeg csökkenést ígérnek. Bármelyik fajtája is kerül kiválasztásra, fontos, hogy az étrendben a szilárd táplálékot tartalmazó ételek a fokozatosság elvének megfelelően egy-egy étkezést kicserélve, napról-napra kerüljenek leépítésre. A böjt megtörése is ugyanilyen figyelmet igényel, kezdetben a könnyen emészthető, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag szilárd táplálékok kerüljenek bevezetésre. Táplálkozás-élettani szempontból a méregtelenítő kúrák nem ajánlottak, ugyanis a kúra során a szervezet nem kap megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjét, így az egészség számára veszélyes hiányállapot alakulhat ki.

A húsvéti böjt hagyományának és az egészséges táplálkozásnak is megfelelő ételének tekinthető a tészta. A tésztafogyasztással kapcsolatban azonban számos tévhit terjedt el. Sokan a tésztát okolják az elhízás és a cukorbetegség kialakulásáért, azonban ezen népbetegségek elterjedése a XXI. századra tehető, míg a tésztafogyasztás jóval korábbról, a római időktől eredeztethető. A tészta az Olaszországban és a Földközi-tenger menték élők körében is folytatott mediterrán étrend alapját képezi, ahol nem csak a böjtben, de a mindennapokban is fontos élelmiszer. Az európai országokban a hagyományos mediterrán étrend az egészséges táplálkozás egyik modellje. Több tudományos kutatás is kimutatta a tésztafogyasztás étrendbe iktatásának pozitív hatásait a mediterrán étrend keretein belül. Egy izraeli tanulmány a mediterrán étrend testtömegcsökkentő hatását vizsgálta, melyben kimutatták, hogy a mediterrán étrendet követők körében mutatkozott a legnagyobb mértékűnek a testtömeg csökkenés. Az étrend javította a szénhidrát-anyagcserét, és csökkentette a metabolikus szindróma kialakulásának rizikóját.

A száraztészta gabonafélék őrleményeiből, vízzel, tojással vagy anélkül, esetleg egyéb anyagok felhasználásával készül. A tojással készülő tészta gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás. Vitaminok közül E-, A-, B1-, B2- és B6-vitamint tartalmaz nagyobb mennyiségben, ásványi anyagok közül pedig kalciumban, magnéziumban, káliumban, foszforban és vasban bővelkedik. Minél több tojással készül a tészta, annál nagyobb a fehérje-, zsír- és koleszterin-, valamint B1- és B2-vitamin-tartalma. A tojás komplett fehérjeforrás, tartalmazza a szervezet működéséhez szükséges összes aminosavat, így a tojással készült tészta fogyasztásával megelőzhető a hiányállapot kialakulása, melyre a böjt alatt fokozottan figyelni kell.

A durumbúzából készült tésztában általában nincs tojás. A durum búzából készült tészták glikémiás indexe alacsonyabb, 30–50% között van, a belőle származó szénhidrát fokozatosan szívódik fel. Ez a tésztafajta a durumliszt miatt B-vitaminokban gazdagabb, nagyobb rosttartalmának köszönhetően csökkenti az éhségérzetet, ezáltal megkönnyítheti a böjt betartását, valamint elősegíti a megfelelő bélmozgást, segíthet pl. székrekedés rendezésében is. Ma már durumliszt és tojás keverékéből készült „prémium” tészta is kapható, mely talán a legjobb választás, hiszen egyesíti a tojás és tápanyagokban gazdag durumliszt pozitív tulajdonságait.

A tészta táplálkozás-élettani szempontból is értékes összetevőket tartalmaz és emellett a böjti étrendbe is kiválóan beilleszthető. Azonban nem mindegy, hogy mit-mivel fogyasztunk, nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő feltét kiválasztására. Egy nyers vagy párolt zöldségekkel, energia- és zsírszegény mártásokkal elkészített tészta bármikor helyet kaphat egy megfelelően összeállított energiaszegény étrendben. A húsos tészták helyett halas vagy más fehérjét tartalmazó „húspótló” zöldség kerülhet az asztalra. Ez lehet gombás, tofus (szójatúrós), spenótos, zöldborsós, vagy csicseriborsós tészta is. Ajánlatos zöldfűszerek használata, a petrezselyem, a snidling, a kapor, a bazsalikom vagy a koriander fontos vitamin- és ásványianyag-források, elősegítik a könnyű emésztést, legtöbbjük egyben gyógynövény is. A hidegen sajtolt olajok használata pedig esszenciális zsírsavtartalmuk miatt előnyös. A tészta és a saláta együttes fogyasztása hamarabb vezet teltségérzethez, ezáltal kevesebb energia kerül elfogyasztásra.

A tészta fogyasztása bátran alkalmazható a böjti időszakban, a változatos és mértéktartó táplálkozás alapjaként.

tesztatortenelem_napolyikepeslap.jpg

Szólj hozzá!

Címkék: tészta érdekességek egészséges praktikus tanácsok

Húsvéti rakott csusza

2013.03.26. 19:45 :: tesztavilag

HRCS.jpg

A receptet Hargitai György mesterszakács, Receptkommandó készítette

Hozzávalók:

  • 40 dkg Soós csuszatészta
  • 50 dkg főtt füstölt sonka vagy csülök (lehet az ünnepekről megmaradt főtt füstölt hús is)
  • 5-6 főtt tojás
  • 20 dkg trappista sajt (a fele füstölt sajt is lehet)
  • 2 kis pohár (2x150 gramm) tejföl

a tál kikenéséhez: 2 dkg vaj vagy 1-2 evőkanál olaj

 

Elkészítés:

1. Egy lábasban bő vizet forralunk, 1 kiskanál sóval ízesítjük, a tésztát beleszórjuk. Az előírás szerinti ideig főzzük, majd leszűrjük, és hideg vízzel leöblítjük, jól lecsöpögtetjük.

2. A sajtot lereszeljük, a tejföllel és a kifőzött tésztával összekeverjük. Felét egy kivajazott, kb. 20×30 centis tepsibe vagy tűzálló tálba terítjük. A fölszeletelt főtt füstölt sonkát rárakjuk, majd rásorakoztatjuk az ugyancsak fölkarikázott főtt tojást.

3. A tészta másik felével betakarjuk, végül előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 ºC; légkeveréses sütőben 165 ºC) kb. 30 percig sütjük. 10 percnyi pihentetés után kockákra vágva tálaljuk. Fejes saláta illik hozzá.

Szólj hozzá!

Címkék: vacsora füstölt hús csuszatészta Húsvét

Zöldséges tekercs

2013.03.25. 11:07 :: tesztavilag

Igazi vendégváró falat, előételként vagy délután snack-ként is remek. Az is nagyon jó benne, hogy ízlés szerint variálhatjuk a tekercselnivalókat.

Ha húsos változatot szeretnénk készíteni, erre is adunk tippet!

zoldseges tekercs_web.jpg

Hozzávalók 18 darabhoz

  • 1 csomag (6 lapos) réteslap
  • 100 g SOÓS cérnametélt
  • 300 g zöldség vékony csíkokra vágva ( pl. pritamin paprika, sárgarépa, mungóbabcsíra, kínai kel)
  • 3 gerezd zúzott fokhagyma
  • 2-3 cm friss reszelt gyömbér
  • 2 evőkanál szójaszósz
  • 1 tojás a réteslap kenéséhez
  • édes chiliszósz a mártogatáshoz

Húsos változathoz

  • 100 g főtt csirkemell csíkokra vágva (ekkor elég ha csak 200-250 g zöldséget használunk)

Elkészítés

  1. A cérnametéltet főzzük ki, öblítsük le hideg vízzel.
  2. Minden hozzávalót (réteslap kivételével) tegyünk egy nagy tálba és keverjük össze.
  3. A sütőt melegítsük elő 180 fokra.
  4. Egyszerre 2 réteslapot használjunk: nedves konyharuhára téve vágjuk 6 egyforma téglalapra, mindegyikre halmozzunk a töltelékből, a széleit kenjük meg tojással. szorosan tekerjük fel és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire. A kész tekercsek tetejét kenjük meg tojással és addig süssük, amíg a tekercsek szép aranybarnára sülnek. Azonnal tálaljuk, kínáljunk hozzá édes chiliszószt.

Szólj hozzá!

Címkék: vega előétel vendégváró csirkehús cérnametélt

süti beállítások módosítása